Tammikuun Asianajajapäivää vietettiin tänä vuonna ikonisessa Finlandia-talossa. Päivän aikana kuultiin perinteiseen tapaan monipuolisia näkemyksiä ajankohtaisista aiheista.
Suomen Asianajajien puheenjohtaja Eero-Pekka Uotila korosti avauspuheenvuorossaan, että asianajaja todella turvaa oikeusvaltion.
– Monelle meistä asianajajista työn merkityksellisyys korostuu jossain vaiheessa uraa: Kokemus siitä, että työ palvelee jotakin suurempaa, kuin yksittäistä toimeksiantoa.
Yksi tämän vuoden tapahtuman pääaiheista oli tulossa oleva todistelutallenneuudistus. Siihen liittyvässä paneelissa käytiin läpi uudistuksen käytännön vaikutuksia niin tuomioistuinten, syyttäjien kuin asianajajienkin näkökulmasta.
Aiheeseen syvennyttiin myös medialounaalla, jossa median edustajia puhutti erityisesti tallenteiden lyhyt säilytysaika – 30 päivää siitä, kun asia on saanut lainvoiman.
Suomen Asianajajien näkemyksen mukaan säilytysaika on selvästi liian lyhyt. Tallenteisiin voidaan joutua palaamaan pitkänkin ajan kuluttua esimerkiksi tuomion purkua koskevissa asioissa tai perätöntä lausumaa ja todistusaineiston vääristelemistä koskevissa epäilyissä.

