Tuoreen asianajajista tehdyn mielikuvatutkimuksen mukaan tunnetut tv-sarjat ja niiden hahmot vaikuttavat yhä voimakkaasti käsityksiin asianajajista.
Olemme kouluvierailukampanjan avulla halunneet tuoda uutisotsikoiden ja fiktion rinnalle konkreettisia kohtaamisia ja tietoa. Vierailut avaavat nuorille näkymiä asianajajan monipuoliseen työhön ja auttavat ymmärtämään, millaista työ asianajajana on, miten alalle pääsee ja millaisia mahdollisuuksia ammatti tarjoaa.
Samalla vierailut vahvistavat nuorten käsitystä oikeusvaltiosta ja asianajajakunnan merkityksestä yhteiskunnassa.
Myös asianajajat tarvitsevat toisinaan uusia näkökulmia oman uransa ja tulevaisuutensa suunnitteluun. Asianajajan työtä voi tehdä monipuolisesti niin työntekijä- kuin ammatinharjoittajarooleissa. Moni kokenut asianajaja on jäämässä eläkkeelle lähivuosina, ja tarve uusille asianajajille kasvaa niin pääkaupunkiseudulla kuin muuallakin Suomessa. Tämä luo myös tilaa uusille urapoluille ja rohkealle yrittäjyydelle.
Yrittäjyys ei ole enää vain harvojen valinta, vaan yhä useammin realistinen ja houkutteleva vaihtoehto. Se tarjoaa mahdollisuuden rakentaa oman näköistä työtä ja vastata paikallisiin tarpeisiin. Samalla se haastaa meitä pohtimaan, millaista osaamista, verkostoja ja tukea nuoret asianajaja-yrittäjät tarvitsevat.
Tässä numerossa käynnistyvä uusi Yrittäjä-juttutyyppi nostaa esiin asianajajayrittäjyyden tarinoita, kokemuksia ja näkökulmia eri puolilta Suomea.
Keskustelu jatkuu myös käytännössä. Nuorille asianajajille suunnattu yrittäjyysiltapäivä 12.3. tarjoaa mahdollisuuden kuulla kokemuksia oman toimiston perustamisesta, yrittäjyyden arjesta sekä sen mahdollisuuksista ja haasteista.
Kun asianajajat kohtaavat nuoria kouluissa ja nuoret asianajajat rakentavat omaa yrittäjyyttään, syntyy jatkumo, joka kantaa koko alaa eteenpäin. Tulevaisuuden asianajajat löytyvät luokkahuoneista – ja yhä useampi heistä on myös yrittäjä.

