Savonlinnasta ruudulle ilmestyy hyväntuulinen asianajaja. Toni Reinikainen kirjoittaa puumerkkinsä muutamaan yrityksen paperiin ja alkaa kertoa yrittäjätarinaansa rauhallisella eteläsavolaisella puheenparrella.
– Olen saanut yrittäjyyden ansiosta asua siellä missä haluan – täällä synnyinseuduillani. Koko perheelle oli tärkeää jäädä Savonlinnaan, etenkin lasten synnyttyä, hän sanoo.
Reinikainen aloitti uransa perinteikkäässä Asianajotoimisto Moisander & Vainio Oy:ssä vuonna 2013. Hyvin pian he alkoivat asianajaja Antti Vainion kanssa käydä keskustelua siitä, miten yrityksen toimintaa jatketaan, kun Vainio siirtyy eläkkeelle.
Reinikainen ja Vainio perustivat molempien nimiä kantavan yrityksen vuonna 2019, ja vuonna 2024 Reinikainen osti kollegansa osuuden kokonaan itselleen.
Vainion nimi on kuitenkin säilynyt, sillä monet asiakkaat kyselevät edelleen ”Anttia”. Vanhimmat asiakkuudet ovat peräisin 80-luvulta.
– Tiesin tarkkaan, mihin olin ryhtymässä. Asiakaskunta, toimiston historia ja talousluvut olivat tuttuja. Se teki yrittäjäksi ryhtymisestä turvallisen ja hallitun prosessin.
30 000 asukkaan Savonlinnassa toimii kolme asianajotoimistoa, ja asiakkaita on enemmän kuin paikalliset toimistot ehtivät ja pystyvät esteellisyyksien vuoksi palvella.
– Tilaa olisi muillekin, Reinikainen vinkkaa.
Vaikka yrittäjäksi ryhtymiseen liittyy aina riskejä, Reinikaisen kokemus osoittaa, että olemassa olevan toimiston jatkaminen voi tarjota yrittäjätaipaleelle vakaan alun. Hän myöntää, että pienemmillä paikkakunnilla juristin työt voivat olla kiven takana, ja yrittäjyys saattaa olla ainoa tapa jatkaa uraa haluamassaan ympäristössä.
– Minulla ei ollut koskaan huolta siitä, jatkuvatko työt tai tuleeko tuloja. Sain hypätä valmiiseen pöytään ja lähteä kehittämään liiketoimintaa eteenpäin.
Hän rohkaisee nuoria asianajajia harkitsemaan jo olemassa olevan asianajotoimiston toiminnan jatkamista.
– Moni kokenut asianajaja miettii eläköitymistä. Heidän elämäntyönsä jatkaminen voi tarjota hyvän ja turvallisen tavan ryhtyä yrittäjäksi.

Yrittäjäperheestä omalle uralle
Raumalainen asianajaja Laura Turto kasvoi yrittäjäperheessä. Ei siis ollut suuri yllätys, että hänelle syntyi vastaavia haaveita.
– Jo ennen oikeustieteellisiä opintoja ajattelin, että minusta tulee vielä joskus yrittäjä.
Turto aloitti uransa pienissä asianajotoimistoissa ja pääsi jo varhain näkemään käytännössä, mitä yrittäjyys asianajoalalla tarkoittaa: miten työ, yrittäjyys ja muu elämä on mahdollista sovittaa yhteen.
Nyt Turto toimii osakkaana Asianajotoimisto Kelhä & Turto Oy:ssa. Hän aloitti yhtiökumppaninsa Sinikka Kelhän toimistossa työntekijänä vuonna 2018. Mahdollisesta osakkuudesta alettiin puhua varhain.
– Meillä synkkasi heti, ja puhumme asioista avoimesti. Kun pääsin Suomen Asianajajien jäseneksi, oli luontevaa siirtyä yrittäjäksi.
Osakkuus ei tuonut suurta muutosta työarkeen, sillä Turto koki päässeensä vaikuttamaan toimistonsa käytäntöihin jo aiemmin.
Yhtiökumppanilta saatu tuki ja kokemus on ollut arvokasta. Kaikkea ei ole tarvinnut oppia kantapään kautta, ja mentorointi on jatkunut myös osakkuuden alettua.
– En ole koskaan harkinnut oman toimiston perustamista tyhjästä. Tässä mallissa vältettiin isoimmat taloudelliset riskit, ja toimintaympäristö oli jo tuttu. Kaikki loksahti kohdalleen.
Turto on puolestaan tuonut toimistoon uutta asiantuntemusta esimerkiksi tietoteknisen osaamisen myötä. Työnjako osakkaiden välillä on selkeä ja yhteistyö mutkatonta.
– Arvostan vastuuta ja vapautta. Saan valita toimeksiantoja ja järjestellä aikataulujani lasten koulunkäynnin mukaan. Tässä elämäntilanteessa tämä sopii minulle täydellisesti.
Hän rohkaisee nuoria asianajajia miettimään yrittäjyyttä erityisesti maakunnissa, joissa riittää monipuolista työtä.
– Valmiiseen toimistoon mukaan hyppääminen voi olla erinomainen tapa ryhtyä yrittäjäksi pienellä riskillä.

