Image for Vuoden 2026 haku asiantuntijaryhmiin alkaa

Vuoden 2026 haku asiantuntijaryhmiin alkaa

Vuoden 2026 haku asiantuntijaryhmiin alkaa

24.5.2026

Haku Suomen Asianajajien asiantuntijaryhmiin ja valiokuntiin alkaa 28.5.2026.

Noin 20 asiantuntijaryhmän tehtäviin kuuluu muun muassa oikeuspoliittiseen työhön osallistuminen ryhmän omalla vastuualueella, kuten lausuntojen valmistelu ja kuulemisiin osallistuminen lainsäädäntöhankkeissa.

Kuuden valiokunnan tehtävänä on avustaa hallitusta ­valiokuntien toimialan mukaisissa asioissa. Kunkin asiantuntijaryhmän ja valiokunnan tarkemmat kuvaukset on julkaistu Suomen Asianajajien verkkosivuilla ja jäsenviestissä.

Sonya Walkila on toiminut perus- ja ihmisoikeuksien asiantuntijaryhmän puheenjohtajana kuluvan kauden ajan. Hän sanoo, että asianajajilla on erityinen paikka lausunnon­antajien joukossa, koska Suomen Asianajajat ei edusta yrityksiä, valtiota tai erityistä sidosryhmää.

– Kohtaamme lain vaikutukset käytännössä päivittäin ja näemme, mitä tapahtuu, kun laki on epäselvä tai puutteellinen, miten tuomioistuin soveltaa sitä ja miten asiakas kärsii, jos oikeussuoja jää saavuttamatta.

– Asiantuntijaryhmätoiminta on tapa olla asianajaja laajemmassa merkityksessä kuin yksittäinen toimeksianto sallii.

Julkaistu numerossa Advokaatti 2/2026

Kirjoittaja Johanna Kainulainen

on Suomen Asianajajien viestintäasiantuntija ja Advokaatin toimituspäällikkö. Hän kirjoittaa Advokaattiin erityisesti Suomen Asianajajiin liittyviä ajankohtaisia uutisia.

Jaa kirjoitus Kopioi linkki
Jaa kirjoitus Kopioi linkki